Johanna Seppälä Suomen Pesäpalloliiton johtokuntaan
26.11.2018 11:17 Uutiset / Seuran etusivu

Pesäpalloliiton johtokunta 2019-2020: Ossi Viljanen, Hannu Toivonen, Tanja Vehniäinen, Johanna Seppälä, Timo Mäkelä, Antti Aine, Sami Ritola ja Rauno Airas sekä puheenjohtaja Ossi Savolainen (alh.). Kuvasta puuttuu Juha-Matti Ranta.

Seuramme pesäpallojaoston puheenjohtaja Johanna Seppälä valittiin Suomen Pesäpalloliiton johtokuntaan vuosille 2019-2020.

Johtokunnan jäseniksi syyskokous vahvisti yksimielisesti viiden alueen asettamat ehdokkaat. Johtokuntaan valittiin Rauno Airas Kuopiosta (Savo-Karjalan alue), Timo Mäkelä Hämeenkyröstä (Keskimaan alue), Sami Ritola Kangasalta (Eteläinen alue), Hannu Toivonen Raumalta (Läntinen alue) sekä uutena Juha-Matti Ranta (Pohjoinen alue) Kempeleestä.

Neljän muun paikan osalta käytti äänioikeuttaan yhteensä 92 äänioikeutettua jäsenyhdistystä. Eniten ääniä, 80, keräsi Johanna Seppälä Ylivieskasta. Lisäksi johtokuntaan valittiin jatkokaudelle Antti Aine Turusta, Tanja Vehniäinen Oulusta ja Ossi Viljanen Seinäjoelta.

Yhdessä tekemällä kohti 100-vuotisjuhlavuotta 2022

Pesäpalloliiton syyskokous hyväksyi yhdistyksen toimintasuunnitelman ja talousarvion vuodelle 2019. Matka kohti tulevaisuudenkuvan tavoitteita 2022 jatkuu hyvässä yhteistyössä kaikkien toimijoiden kesken.

– Hyvin on menty eteenpäin, mutta töitä on vielä paljon tehtävänä. Tavoitteiden saavuttamiseksi tarvitaan jatkossakin kaikkien toimijoiden työpanosta, puheenjohtaja Savolainen muistutti.

– Tarkoituksellisesti tehtiin satsauksia henkilöstöpuolelle kahtena edellisenä vuonna ja tehtiin suunnitellusti negatiivinen tilinpäätös tarkoituksena kuroa se umpeen lähivuosina. Tänä vuonna on kuitenkin toimittu niin hyvin, että taloutta on pystytty vahvasti tasapainottamaan ja panostuksia pystytään tarvittaessa tekemään. Tulevaisuudenkuvan tavoitteet täytyy pitää mielessä joka vuosi toimintasuunnitelmaa laadittaessa ja ottaa määrätietoisia askeleita niitä kohti, Savolainen lisäsi.

Pesäpallon tulevaisuudenkuvan tavoitteet on asetettu vuoteen 2022, jolloin Suomen kansallispeli viettää 100-vuotisjuhliaan.

Kuula onnittelee kaikkia valittuja!


   
Lisää uutisia
Ylivieskan Kuula
«  Huhtikuu   »
Kategoriat