Ryskyarvan myynti keskeytyy
19.3.2020 11:56 Uutiset / Seuran etusivu

Ryskyarvan myynti keskeytyy!

19.3.2020

Ylivieskan Kuula keskeyttää Ryskyarpajaiset.

Arpajaiset piti alkaa 27.3.2020 Ryskypäivillä.

Ryskypäivien peruuntumisen jälkeen Kuulan tavoitteena oli aloittaa arpamyynti normaalilla aikataululla ja saada korvaavaa myyntiä kauppojen ovilla ja kesän yleisötapahtumissa.

Valtioneuvosto suositteli tämän viikon päätöksessään välttämäään oleilua yleisillä paikoilla. Seura katsoo, että arpojen myynti kauppojen ovilla on tätä oleilua. Lisäksi kesällä olevien isojen yleisötapahtumien järjestäjien taholta on noussut esiin riski, että Ryskypäivien lisäksi myös muita alkukesän isoja yleisötapahtumia tullaan perumaan.

Muuttuneessa tilanteessa Kuula ei aloita arpojen myyntiä ollenkaan. Tällöin yli 50 000 e arvoinen traktori ja muut palkinnot jäävät seuran omistukseen. Kuula hakee uuden arpajaisluvan myöhemmin siinä vaiheessa, kun koronaviruksen takia myynti on jälleen helpompaa.

Arpajaisten peruuntuminen aiheuttaa Kuulalle merkittävät taloudelliset vahingot. Keskeyttämällä arpajaiset seura kuitenkin minimoi taloudellista menetystä.


   
Lisää uutisia
Ylivieskan Kuula
«  Huhtikuu   »
Kategoriat